AŞK KAPISI (Berat ARSLAN)

“Seher vakti çaldım yârin kapısını aman
Baktım yârin kapıları sürmeli aman
Boş bulmadım otağının yapısını aman
Çıkageldi bir gözleri sürmeli”

                                               Neşet ERTAŞ

Orta Anadolu tahıl ambarıdır; buğday, arpa , yulaf…

Orta Anadolu her biçilmiş ürüne özel çorba üretim merkezidir; arabaşı, mercimek, ezo gelin…

Orta Anadolu demek yeşilin serpiştirildiği kırsalın ise alabildiğine olduğu bozkırlar demektir.

Orta Anadolu demek aşk şairleri, tasavvuf ehli büyükler, acının resmini çeken yazarlar demektir.

Orta Anadolu demek Anadolu toprağının tam da ortasında kalan şairin betimlemesiyle “ Şirin Kırşehir” demektir memleketlisine.

  Evet Kırşehir…Birbirinden özel seksen bir vilayetimizden birisi.

Nüfusu az, köyleri, ilçeleri sayılı şirin şehir.  Anadolu coğrafyasını neredeyse birebir yansıtan, insanlarının samimiyetini ve sıcaklığını hissedebileceğiniz, Neşet Usta’nın şirin memleketi. Şairin anavatanı, baba yurdu, ozanlar diyarı şirin Kırşehir.

Ne yazmak istediğimi planlamıştım fakat nasıl başlayacağıma karar verememişken zihnim bir anda beni bu tarafa attı. Böyle bir giriş hayalim olmamasına rağmen memleketime de yakınlığı nedeniyle olsa gerek şehre güzel bir giriş yapmış oldum. Eminim düşüncelerim tanıdığım ve yazımı okuyan Kırşehirli dostlarımı mutlu etmiştir. Hepsine selam olsun.

  Tabi ki şu da var ki burada yazma gayem memleketçilik yapmak asla değil. Kaldı ki ülkemin tüm şehirleri, içinde yaşayan her ırktan vatandaşları, tozu toprağı, taşı mevsimi özel ve de çok güzeldir. Ülkemize sevdalıyız….

  Asıl yazma gayem şuydu ki sazı ve sözüyle tüm insanımızı etkileyen, düşündüren, hüzünlendiren; 2012 yılında kaybettiğimiz büyük ozanımız Neşet ERTAŞ’ın girişte paylaştığım “ Seher vakti çalınan yar kapısı” ‘nda duyduğu mutluluğa ortak olmaktı. Cennet mekan Neşet ERTAŞ’ın yaşadıklarını kalben hissettiğimi ifade etmekti. Şiirin anlatmak istediği neyse onu yaşamaktı tüm benliğimle.

  Şimdi gelelim şiirin muhtevasına.

   Seher vakti aslında bizler için o kadar önemli bir vakit ki; maalesef bu zamanı çoğu kez uykuya feda ediyoruz. Oysaki seher; insanın Yaratıcıya en yakın olduğu, riyasının, samimiyetsizliğinin gün içerisinde en az olduğu zaman dilimidir. Rahman’a olan aynel yakinliğinin, ona olan samimi korkusunun zirvelere çıktığı kimi büyüklere göre günün en değerli vakti.

   Kuran’da birçok ayette seherin; Allah’a yakarış yapılabilecek, af dilenebilecek, ondan en çokların istene bilineceği zaman olduğunu ifade ediliyor. Gönüllerin açılıp, ellerin semaya yükseldiği o an kul ile Rabbi arasındaki perdenin kalktığını birçok kitapta okumuştum. Dillerin susup gönüllerin konuştuğu o anın zevkini tatmak gerektiği defaatle dile getirilmişti. Sevgiliye adım adım yükselen her bir basamağa atılan adımların geri çevrilmediği zamanın adı.

   Tüm aşk-sevda şairleri hayali yada gerçek sevdasına sunacağı sevgisinin en temiz halini  bu zaman dilimi içerisinde sunma fırsatını asla kaçırmazlar. Ondandır ki aşkın büyüsünü bilen Neşet ERTAŞ da bu zaman dilimini sevgiliye uzanan köprü olarak gördüğünden yüreğinin bam teline dokunup yukarıdaki dörtlükleri yazıvermiştir. Üstad aşk kapısının tokmağını seher vaktinde tutmuştur. Kalbindekileri dizelerle ifade eden ozan, yâre yarasını o an sunmuş, yârin bastığı yerlere yüzünü o vakitte sürmüştür. Her ne kadar ozanın aşkının kime olduğunu tam olarak bilemesek bile bizlere bıraktığı bu dörtlükler büyük miras olmuştur bence. Benim sadece bir dörtlüğünü aldığım şiirin tamamını okumanızı tavsiye ederim. Emin olun her dörtlükte bir şeyler bulacaksınız. Şiir bestelenip türkü de yapıldığı için onu da karanlık bir oda da gözlerinizi kapatıp dinlemenizin güzel olacağını düşünüyorum. Emin olun türkü sizleri alıp bir yerlere götürecektir. 

     Ben bazen türkü arkada yavaştan çalarken gözlerimi yumup her an özlediğime rabt yapıyorum. Türkünün ilerleyen dörtlükleri hasret çektiğim ile aramızdaki kilometreleri kısaltıyor sanki. Dinlerken türküyü yârin keşiğini, çorbasını içmek için sıra bekliyorum yorulmadan. O sultanın eşiğine gurur yapmadan yüz sürüyorum. Ve bunu bıkmadan usanmadan yüz bin kere yapıyorum. Özlemekte sevdaların yüküdür diyorum. Selam olsun.

  Hasret kalpte yara; sevda dertlere deva olsun…

  Selam olsun Dertlilere diyorum J

“Hep gönüller muradıdır âşığın aman
Nöbeti bekliyen alır keşiğin aman
Beklemeli o sultanın eşiğini aman
Günde yüz bin kere yüzler sürmeli”

Berat ARSLAN

Topçusırtı Akv İO

Müdür Yardımcısı

AŞK KAPISI (Berat ARSLAN)” üzerine 2 yorum

  1. Kalemine ve yüreğine sağlık Saygıdeğer Berat Öğretmen, nerdeyse hemhal oldum. Beni memleketime götürdün. Çocukluk yıllarımdaki Ramazan ayındaki sahur vakitlerine gittim ve geldim.👏🏻👏🏻👏🏻

    1. Estağfirullah Aykut Hocam. Bunları hissettirdimse ne mutlu bana. Dostlarımın desteği ile kendimi daha güçlü hissediyorum. Yazdıklarım gerçekten içimden geçirdiklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir