Yeşil Yol – Film İncelemesi (Ayşe Nehir)

Bir hapishanede başgardiyan olan Paul Edgecomb infaz işlerinden sorumludur. Suçluların infazı şu şekilde gerçekleşmektedir; ilk önce suçlular, filmin de adını aldığı soluk yeşil bir koridordan elektrikli sandalyeye doğru son yolculuklarına çıkarlar. Suçlunun kafasının orta kısmı kel bırakılır ve acıyı hafifletmesi için ıslak bir sünger kafasının ortasına konulur. Bu işlemlerin ardından suçluya elektrik verilir ve son.

İşte işlerin böyle işlediği bir hapishaneye bir gün John Coffey adında iri yarı ve korkunç görünümlü bir adam gelir. Suçu iki küçük masum kız çocuğunu öldürmektir. Tabii gardiyanlar dâhil hapishanedeki herkes Coffey’ den korkar.

Fakat zaman geçtikçe Paul, onun dış görünüşünün aksine ne kadar iyi bir adam olduğunu fark eder. Bu koskoca dünyada yapayalnız kalmış, yüreği hala saf bir adamdır John.

Film gerçekten unutamayacağımız çok büyük dersler vermektedir. Bu derslerden bazıları; dış görünüşe aldanmamak ve önyargılarımızdan kurtulmaktır.

Bu dersler hayatta dikkatte almamız gereken en önemli durumlardan bazıları. Şahsen izledikten sonra hem ağladım, hem de dünyanın acı gerçeklerinin farkına vardım.

Filmin sonucunda ise insanların dünyayı ne kadar kirlettiğini gözler önüne seriyor. Hainlikleri, merhametsizlikleri, önyargıları ve hırslarıyla ne kadar zarar verebileceklerini anlatıyor.

Kimsenin göründüğü gibi olmadığını ve insanlara kendisini anlatması için bir şans verilmesi gerektiğini anlatıyor.

Sonunda da kendimizi sorgulamamıza neden oluyor. Acaba gündelik hayatta ne kadar doğru kararlar veriyoruz? İmkânımız olmasına rağmen, neden yardıma ihtiyacı olanlara yardım elini uzatmıyoruz?

Ayşe Nehir

Kuzuluk Dr. Enver Ören Ortaokulu

1 Mayıs 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.